sporty extremalne (deskorolka,rolki,fingerboard)
Deck
Deskorolka sk³ada siê z wielu czê¶ci. Deck jest g³ównym elementem deskorolki, który zapewnia miejsce na nogi. Deck pokryty jest papierem ¶ciernym – jest to tak zwany grip, który powoduje zwiêkszenie przyczepno¶ci nóg na desce. Decki pocz±tkowo by³y pojedynczym kawa³kiem drewna. Aktualnie s± one robione ze sklejki wielowarstwowej. Czasem do konstrukcji decka w³±czane s± inne materia³y, takie jak w³ókno szklane czy kevlar, aby zmniejszyæ wagê decka i zwiêkszyæ jego wytrzyma³o¶æ.
Deck obecnie ma szeroko¶æ 17-22 centymetrów. Szersze decki s± zwykle bardziej przydatne do skaterów, którzy je¿d¿± na vercie. Takie decki cechuje wiêksza kontrola i stabilno¶æ podczas zjazdu ze stromych zboczy oraz po ¶cianach half-pipe'ów. Wê¿sze decki s± przeznaczone dla ulicznych skaterów, którzy wol± wykonywaæ triki bardziej nacechowane technik±. Szeroka deska czêsto utrudnia wykonanie takich trików. Szeroko¶æ decka zale¿y od osobistych preferencji osób, które chc± ich u¿ywaæ.
Trucki
Truck deskorolki
Truck to element umo¿liwiaj±cy monta¿ kó³ek do deski oraz kierowanie ni± przez pochylenie w stronê, w któr± chce siê skrêciæ. Do decka przy³±czane s± dwa metalowe trucki(stop aluminium, czasem z dodatkiem magnezu – w ¶rodku ze stalow± osi±), które ³±czy siê z kó³kami.
Trucki s± z³o¿one z dwóch czê¶ci. Górna czê¶æ trucka, przytwierdzana do decka, nazywana siê baseplate, a poni¿sza to hanger. Pomiêdzy baseplate, a hangerem znajduj± siê bushingi, gumowe elementy, które zapewniaj± elastyczno¶æ przy skrêcaniu deskorolk±. ¦ruba o nazwie kingpin przytrzymuje te czê¶ci razem. Pokrêcaj±c t± ¶rub± zmieniamy sztywno¶æ deski.
Kó³ka
Kó³ka s± zak³adane na trucki z wykorzystaniem ³o¿ysk i tulejek dystansowych. W wiêkszo¶ci deskorolek s± wykonane z poliuretanu lub innego tworzywa sztucznego. Wiêksze rozmiary kó³ek u³atwiaj± jazdê na rampie oraz s± mniej wra¿liwe na nierówno¶ci pod³o¿a. Mniejsze ¶rednice u³atwiaj± triki typu grind i zmniejszaj± wagê deskorolki lecz tak¿e zmniejszaj± prêdko¶æ maksymaln±. W latach 80. by³ pe³en asortyment kó³ek o ró¿nej twardo¶ci (twarde do jazdy na rampie, ¶rednie do jazdy ulicznej i miekkie do slalomu) – obecnie wiêkszo¶æ kó³ek ma zbli¿on± twardo¶æ oscyluj±c± w okolicach 100A.
£o¿yska
W ka¿dym kó³ku znajduj± siê dwa ³o¿yska toczne. £o¿yska (do deskorolek i rolek)s± klasyfikowane wed³ug skali ABEC, której warto¶ciami s± liczby od 1 do 9 (nieparzyste). Wy¿sza klasyfikacja wg skali ABEC odpowiada wy¿szemu stopniowi precyzji. Okre¶la siê tym samym stopieñ ¶lizgu ³o¿yska – im wiêksza liczba tym mniejszy opór wewn±trz spowodowany mniejsz± ilo¶ci± kulek i wype³nieniaj±cym je smarem. Najlepsze s± zwyk³e ³o¿yska maszynowe o oznaczeniu 608zz.
Podk³adki pod trucki
Podk³adki s± umieszczane pomiêdzy deckiem a truckiem, aby amortyzowa³y uderzenia o pod³o¿e. Dziêki temu zmniejsza siê prawdopodobieñstwo, ¿e deck ulegnie zniszczeniu. Podk³adki nie s± niezbêdn± czê¶ci± deskorolki (s± rzadko stosowane a praktyczna przydatno¶c jest znikoma). Zmniejszaj± równie¿ odg³os l±dowania deskorolki.
¦ruby
¦ruby podtrzymuj± one trucki przy decku. Niektórzy skaterzy koloruj± pary ¶rubek, aby ³atwiej by³o im odró¿niæ, która strona deskorolki to tail (ty³).
Grip – papier ¶cierny
Papier ¶cierny lub podobne tworzywo, które przykleja siê na górn± czê¶æ blatu – decka. Jest on samoprzylepny. Dostêpny w kilku kolorach, tak¿e w kilku wzorach i z ró¿nymi grafikami.
Offline